Uwagi do dyskusji Czytelnika Piotra do mojego artykułu; Krzysztof Mróź : Przyczyny stanu wojennego 1981 r./historia bez IPN/

Szacunek, ciekawy artykuł Pan napisał. To dobra odpowiedź dla oszołoma A.P (podaje tylko inicjały i jest to jedyna korekta w tekst Czytelnika Piotra- uwaga K.Mróź) z 4 czerwca 2018, który się opublikował na Facebooku w grupie dyskusyjnej ZMIANY.
Kilka uwag krytycznych w niczym nie umniejszających wartości tekstu.

*****************

„Dodatkowo, do 1947-1948 roku, różne regiony Polski były dewastowane w ramach wojny domowej, a ludzie, którzy przystąpili do odbudowy Ojczyzny często byli zabijani, m. innymi przez tzw. Żołnierzy Wyklętych, UPA czy Werwolf”. – Nie do końca tak, Werwolf był słaby i nie tak groźny jak Żołnierze Przeklęci i bandyci OUN-UPA.
„za Bolesława Bieruta, jak i Władysława Gomułki, bardzo aktywnie budowano polski przemysł, czy szerzej polską gospodarkę. Rzecz w tym, że pozyskiwano na to środki kosztem znacznego pogorszenia jakości życia polskiego społeczeństwa, co skutkowało buntami i strajkami”. – To nie tak, nie było żadnego „znacznego pogorszenia jakości życia polskiego społeczeństwa”, po prostu nie było dynamicznej poprawy warunków życia w porównaniu do oczekiwań i zapowiedzi rządowych i partyjnych.
„pomimo ujemnej oceny takiego kroku ze strony ZSRR”. – Dlaczego krytyka, Związek Radziecki słusznie przestrzegał Polskę przed zaciąganiem wielkich kredytów.
„Ktoś może zadać pytania jak to możliwe, że ja, człowiek lewicy nie popieram zamieszek w Radomiu?”. – Pretensjonalne pytanie.
„Przypominam Czytelniczkom/Czytelnikom”. – Po co przypochlebianie się „Czytelniczkom” ?
„klasa robotnicza tak protestująca za czasów tej „reżimowej” PZPR, w niecałe 14 lat po wydarzeniach radomskich bez protestów zgodziła się na neoliberalny Plan Balcerowicza”. – Klasa robotnicza nie zgodziła się lecz została zgwałcona przez Drugą Solidarność, Komitety Obywatelskie, KOR, Radio RWE, i do tego nie miała klasowych przywódców, którzy zdradzili.
„Niestety, po dojściu do władzy, działacze Solidarności całkowicie zmienili poglądy, lekceważąc wcześniejsze ustalenia”. – Nie tak, po dojściu do władzy działacze Drugiej Solidarności i Komitetów Obywatelskich nie reprezentowali już robotników, jasno powiedzieli: budujemy społeczeństwo klasowe czyli uprzywilejowaną „klasę średnią” i resztę czyli prekariat.
„Klasa robotnicza doprowadzając do likwidacji PZPR paradoksalnie zlikwidowała jedyną zorganizowaną siłę która, przynajmniej formalnie, szanowała tę klasę społeczno-polityczną. I też się jej bała”. – Tak, dobrze powiedziane.
„Ale prawdziwym szaleństwem politycznym ekipy Edwarda Gierka była zgoda na wizytę Jana Pawła II w Polsce w dniach 2-10 czerwca 1979 roku”. – Łatwo dzisiaj powiedzieć.
„Pisząc o genezie powojennej władzy chcę żeby, zwłaszcza młodzi czytelnicy, zrozumieli jakie były źródła, zwłaszcza obyczajowe, mentalności nomenklatury partyjnej za czasów Gierka”. – A cóż to, czyżby przywódcy Polski Ludowej byli aż tak mało inteligentni, przecież to nonsens, to byli ludzie o wybitnej inteligencji w porównaniu chociażby do obecnych idiotów w Sejmie i Rządzie.
„Po destalinizacji „nastąpił zwrot w państwowej propagandzie. Prasa zaczęła już oficjalnie kojarzyć prace kobiet poza domem z obciążeniem jakim stała się ona dla matek”. – Nie histeryzujmy z tym „zwrotem” i „obciążeniem”, wszyscy ciężko pracowali.
„gdy upadała idea socjalizmu”. – Idea socjalizmu nie upadła, idea socjalizmu została zamordowana.
„odchodzili z niej [SB] praktycznie ludzie, którzy walczyli w okresie wojny domowej w latach 1944-1948 r. i byli związani z Gwardią Ludową a następnie z Armią Ludową”. – Po części również z wojną domową w Hiszpanii.
„wydawnictw niecenzurowanych”. – Powinno się dodać w nawiasie [wydawnictw drugiego obiegu] lub [wydawnictw niezależnych].
„Najwyższy czas, byśmy Sierpień zaczęli odbierać Platformie i PiS. To konieczne, bo inaczej staniemy się niewolnikami przekazów dnia, partyjnych prawd i pustej celebry”19. – Kto ma odbierać, nie ma takich sił i ludzi, klasa robotnicza nie istnieje, dawni działacze Solidarności skorumpowani przywilejami i odznaczeniami, zaś pseudosocjaliści zdemoralizowani zdradą.
„Robert Walenciak”. – Ten człowiek głupoty opowiada, że do „walki o władzę po Gierku stanęły dwie grupy – Babiucha, który kontrolował aparat partyjny i Kani odpowiedzialnego za MSW”, to fantazje oszołoma nie rozumiejącego procesów historycznych i ich konsekwencji.
„Profesor Andrzej Werblan w książce „Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa”. – Dwóch nieudaczników i mitomanów, przegranych i zakompleksionych, nonsensy opowiadają po fakcie.
„również sądzi, że lipcowe strajki 1980 roku /poprzedzające te wszystkim znane sierpniowe/ nie mogły być spontaniczne”. – Głupoty mówią, sytuacja po pielgrzymce papieża JP II była tak nabrzmiała, że strajki były nieuniknione.
„A nie muszę chyba rozwodzić się nad tym, że ta DOKP była, niewątpliwie dogłębnie, spenetrowana przez służby polskie i radzieckie. I, jak sądzę, nie tylko cywilne”. – Nonsens, służby w PKP były mundurowe więc musiały być zdyscyplinowane, jeśli zastrajkowały to znaczy, że kielich goryczy się przelał.
„W mojej ocenie, ten cały robotniczy protest był początkowo sterowany. Chodziło tu o skompromitowanie ekipy Edwarda Gierka u towarzyszy radzieckich, tak żeby pozytywnie przyjęli „zamach pałacowy” na szczytach PZPR”. – Nonsens, to infantylna mitomania i filozofia naiwnej „teorii spiskowej”.
„Andrzej Werblan: Toczyła się podskórna walka o sukcesję. Stawało się oczywiste, że Gierek tego kryzysu już nie przetrwa. Karol Modzelewski: On sam sobie zdawał z tego sprawę?”. – Fanaberie dwóch nawiedzonych i zakompleksionych mitomanów, po prostu narastał splot różnych okoliczności, które spowodowały kryzys i strajki sierpniowe, chociażby „zima stulecia”, wybuch Rotundy PKO w W-wie czy straszna katastrowa kolejowa pod Otłoczynem bodajże 20 sierpnia 1980 i gospodarczy regres.
„KM: Westchnienie Kuczyńskiego”. – To kolejny oszołom i megaloman, zaś jego rozmówcy to mitomani i nieudacznicy, przecież mechanizm buntu strajkowego był samonapędzającym się procesem.
„KM: Gra personalna zastępuje myślenie w kategoriach racji stanu ustroju komunistycznego”. – Karol M. mitoman i megaloman, specjalista od politycznego bełkotu.
„kierunek historii Rosji nie był przesądzony, przynajmniej do jesieni 1918 roku”. – Zgodnie z nauką marksistowsko-leninowską procesy historyczne są nieuchronne, tylko w nieznacznym stopniu mogą odbiegać od przewidywań.
„bomba smoleńska”. – Raczej „pancerna brzoza”.
„Dziękujemy, Panie Generale!”. – OK.
„system kapitalistyczny wprowadzany przed 1989 rokiem był kapitalizmem ultraliberalnym (reformy Wilczka) i zapoczątkował powstawanie spółek nomenklaturowych”. – Tak, ale reformy były potrzebne choć spóźnione o 5-6 lat, i nie przesadzajmy z tym ultraliberalizmem, po prostu były to „reformy rynkowe”, które po 1989 zostały zwulgaryzowane przez styropianowych złodziei i łajdaków.
„Również [WJ] jako Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej milczał gdy wprowadzono pakiet ustaw zwany planem Balcerowicza”. – Tak, jeśli to nie było zdradą socjalizmu i sprawiedliwości społecznej to na pewno było kompromitacją dyktowaną strachem i słabością.
„piszący serio o okresie PRL”. – Socjaliści używają określenia: Polska Ludowa nie PRL.
———————-
Dzięki. PZ

 

HISTORIA BEZ  IPN

     /artykuły od najnowszych do najstarszych /    

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2018/06/10/padraic-kenney-budowanie-polski-ludowej-robotnicy-a-komunisci-1945-1950-komentarz-czyli-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2018/05/29/wsa-uchylil-w-ciagu-dwoch-dni-zarzadzenia-zastepcze-wojewody-mazowieckiego-dotyczace-25-zmian-ulic-w-warszawie-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2018/05/13/list-do-polakow-na-100-lecie-niepodleglosci-gdzies-wam-zapodzialo-sie-45-lat-prl-u-tekst-z-ze-strony-od-sanacji-do-iii-rp/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2018/04/29/polska-rzeczpospolita-ludowa-byla-w-bardzo-wielu-przypadkach-racjonalniejsza-madrzejsza-i-bardziej-wolnosciowa-niz-ta-iii-a-zwlaszcza-iv-pisowska-polska/

http://portaltrybuna.pl/walcza-obledem-dekomunizacji-propaguja-wiedze-o-historii-ruchu-robotniczego-dzis-oglosili-plany-2018-r/#comment-371375

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2018/01/17/krzysztof-podgorski-17-stycznia-1945-dzien-wyzwolenia-warszawy-przez-zolnierzy-zapomnianych-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/ksiazka-bronislawa-lagowskiego-polska-chora-na-rosje-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/ogien-falszywy-mit-kup-ksiazke-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/26/geneza-stanu-wojennego-1981_historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/27/krzysztof-mroz-demitologizacja-pisowskiej-oceny-polski-sanacyjnej-ukladu-ribbentrop-molotow-z-23-sierpnia-1939-r-i-wejscia-armii-radzieckiej-na-wschodnie-tereny-polski-w-dniu-17-wrzesnia-1939/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/28/akcja-wisla-czyli-jak-falszuje-sie-historie-po-1989-roku-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/28/krzysztof-mroz-demistyfikacja-pisowskiej-wizji-powstania-warszawskiego-ktora-stanowi-element-skladowy-tzw-iv-rp-aktualizacja-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/leszek-konarski-cyrankiewicz-nie-zabil-pileckiego-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/wierszyk-juliana-tuwima-moj-dzionek-czyli-odtrutka-na-ipeenowsta-tworczosc-historia-bez-ipn/

A tak przy okazji moje wspomnienia z czasów studenckich , czyli jak zetknąłem się ze „strasznym reżimem w PRL”: https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/stanislaw-pyjas-czyli-jak-ipn-trwoni-nasze-pieniadze-wspomnienia-z-krakowskich-czasow-studenckich-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/sprostowanie-do-artykulu-w-newsweeku-dot-gen-w-jaruzelskiego-17-12-2010-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/ks-popieluszko-nie-jest-meczennikiem-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/geopolityczne-wielkie-nic-lecha-kaczynskiego-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/gen-wojciech-jaruzelski-odpowiada-rafalowi-ziemkiewiczowi-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/rafal-ziemkiewicz-kontra-gen-jaruzelski-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/literaturoznawcy-z-ipn-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/ipn-wojuje-z-jaruzelskim-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/panie-prezydencie-kaczynski-tylko-wszechstronna-wiedza-pana-wyzwoli-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/beatyfikacja-piusa-xii-czyli-jak-manipuluje-sie-historia-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/1612-rok-prezydenta-lecha-kaczynskiego-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/nie-dla-beatyfikacji-jp-ii-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2018/01/21/solidarnosc-upadek-mitu-historia-bez-ipn/

https://krzysztofmroz1.wordpress.com/2017/12/30/nie-dla-beatyfikacji-jp-ii-historia-bez-ipn/

Reklama