Bloger Adnovum : premier Węgier Viktor Orban ocenił, że zdestabilizowana Ukraina nie jest w stanie wykonywać swoich podstawowych obowiązków

Brak reform połączony z ustawicznymi atakami na prawa mniejszości (…) zrodziły niebezpieczny poziom niestabilności (…) Kijów określił drogę, która prowadzi do pogwałcenia istniejących praw mniejszości”– napisał premier Węgier, Viktor Orban w dokumencie zatytułowanym „Memorandum: Inicjatywa mająca na celu ustalenie nowej polityki NATO wobec Ukrainy”, który został przez niego skierowany do sekretarza NATO Jensa Stoltenberga i szefów państw paktu Atlantyckiego.

W dokumencie tym, Viktor Orban wyraził pogląd, że Ukraina nie jest państwem praworządnym, nie respektuje praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, a także że jest tak słaba, że nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec organizacji międzynarodowych.

Zawarta została też tam ostra ocena działań ukraińskich władz, która powinna odprowadzić do rewizji polityki Sojuszu wobec Kijowa.

„Mimo niespotykanej w przeszłości rangi politycznej i finansowej pomocy dostarczonej przez NATO, UE, MFW, Bank Światowy i dużą grupę państw, rządowi ukraińskiemu brakuje woli politycznej i zdolności do wykonania podstawowych reform reorganizujących system gospodarczy, polityczny i społeczny wymaganych przez międzynarodowych donatorów” napisano w „Memorandum” Orbana do szefów krajów członkowskich NATO.

Wynika to z tego, że wg. węgierskiego „Memorandum”„ukraińskie państwo osłabło do tego stopnia, że teraz nie jest w stanie wykonywać swoich podstawowych obowiązków, także skierowanych na zapewnienie praworządności i wdrożenie skutecznej kontroli ekonomicznej, społecznej i politycznej”.

Dlatego też Viktor Orban uważa, że Ukraina stała się niebezpieczna dla swoich sąsiadów. Aby temu zaradzić, a więc „w celu zapewnienia stabilności w regionie na wschodniej flance Sojuszu, NATO powinno dostosować politykę wobec Ukrainy do nowych okoliczności”.

„Memorandum: Inicjatywa mająca na celu ustalenie nowej polityki NATO wobec Ukrainy” powstało tuż po powołaniu czwartego rządu Viktora Orbána 18 maja 2018 r. Rząd ujawnił, że pracowano nad nim w pierwszej kolejności, ponieważ władze przywiązują do niego dużą wagę. Tłem całego sporu jest przegłosowana jesienią ubiegłego roku ukraińska ustawa oświatowa i incydenty antywęgierskie, do których następnie doszło na ukraińskim Zakarpaciu.

Nasi politycy natomiast nabrali w tej sprawie wody w usta, i to pomimo tego, że również wobec Polski ukraińskie władze dopuszczają się licznych prowokacji w zakresie negowania prawdy historycznej w stosunkach polsko-ukraińskich, łamiąc także prawa mniejszości polskiej na Ukrainie oraz jawnie gloryfikując ideologię i jej zaślepionych nienawiścią do Polaków, wykonawców, którzy dopuścili się zbrodni ludobójstwa.

Czytaj więcej >>  https://adnovumteam.wordpress.com/2018/06/01/wojna-domowa-na-ukrainie-1-06-2018r-1190-dzien-od-nowego-rozejmu/

 

Reklama