Chodorkowski nadal w więzieniu. I bardzo dobrze /tekst z 08-01-2011 lecz nadal aktualny/

Tekst  opublikowany na starym blogu http// krzysztofmroz.blog.pnet.pl w dniu 08-01-2011

Media płaczą, że oligarcha rosyjski, który brał udział w grabieży majątku Rosji będzie nadal siedział w więzieniu. Szkoda, że tzw. wolny świat i tzw. obrońcy praw człowieka nie protestowali, gdy w X 1993 Jelcyn rozwiązał parlament, zawiesił Trybunał Konstytucyjny i Konstytucję a także kazał strzelać wojsku do obrońców budynku parlamentu. Parlament przeciwstawił się rozkradaniu Rosji.

USA i Unia Europejska poparły zamach Jelcyna, ponieważ chodziło o rozgrabienie majątku pozostałego po ZSRR i zrobienia z Rosji kraju tzw. trzeciego świata.                                

Jak pisze Naomi Klein w „Doktrynie szoku” „….Beneficjentami boomu okazał się niewielki klub Rosjan, w tym wielu byłych komunistycznych aparatczyków oraz garstka zachodnich menedżerów funduszy inwestycyjnych, którzy zgarnęli oszałamiające zyski inwestując w nowo sprywatyzowane rosyjskie przedsiębiorstwa. Kilku nowych miliarderów, z których niejeden miał zasilić szeregi grupy tak zwanych oligarchów – rozporządzających iście królewskim bogactwem i władzą – wraz z Jelcynowskimi chłopcami z Chicago grabiła kraj z wszystkiego, co miało jakakolwiek wartość, wyprowadzając za granicę wielkie pieniądze, rzędu 2 miliardów dolarów miesięcznie”. Jednym z takich oligarchów jest Michaił Chodorkowski, który za 309 mln dolarów przejął holding Jukos posiadający pola naftowe na terenie Syberii Zachodniej i rafinerie oraz z sieciami handlu paliwem.  Był w tym czasie wiceministrem paliw i energetyki. Później chciał sprzedać ten narodowy majątek rosyjski zachodnim koncernom.  Uczestniczył w mafijnych działaniach w powiązaniu z niektórymi urzędnikami Jelcyna którzy  zamiast wpłacać pieniądze do  Banku Narodowego lub  Skarbu Państwa  lokowali je w prywatnych bankach oligarchów. W tym w banku MENATEP Chodorkowskiego.  Za te pieniądze Chodorkowski kupował akcje państwowych przedsiębiorstw.  Za grabież  swojego kraj przez takich  Chodorkowskich płacili zwykli Rosjanie.

Obrońcy Chodorkowskiego maja wybiórcza pamięć. Więc im przypomnijmy. Leonid Newzlin największy udziałowiec Jukosu i kolega Chodorkowskiego jest obecnie ścigany na podstawie międzynarodowego listu gończego, ponieważ zlecał zabójstwa osób niewygodnych dla Jukosu. Wykonawcą zlecenia Newzlina był odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Jukosie Aleksej Pichugin. Samego Newzlina nie można ukarać.  Przebywa w Izraelu.

Kiedy do władzy doszedł  Putin , zaczął ukrócać te praktyki. W odpowiedzi Chodorkowski  wydal ponad 100 mln dolarów na wspieranie partii opozycyjnych  w stosunku do Putina.    

Próbuje oskarżać się administracje Putina o antysemityzm.  Głównie dlatego, że oligarcha  Gusiński jest na wygnaniu w Izraelu, Bieriezowski w Anglii,    a Chodorkowski siedzi w wiezieniu. Te  oskarżenia  to oczywista bzdura.

A teraz uwaga natury ogólnej . Antysemityzm jest według mnie aberracją umysłową. Jednak  w stanowczy sposób będę się przeciwstawiał nazywania antysemitami tych, którzy ścigają  malwersantów czy  nazywają działania   Izraela  terroryzmem państwowym. Krytyka i sprzeciw  wobec antysemityzmu nie może być wykorzystywana do realizacji brudnych celów.

 

Reklama