Palikot – czyli antyklerykalizm dla zamożnych

Artykuł był opublikowany 22-03-2011 w serwisie Blog.onet.pl. Obecnie nastąpiła likwidacja tego serwisu blogowego.

*************

Na swoim blogu Janusz Palikot w felietonie „ Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę!” omówił wczorajszą debatę pomiędzy Balcerowiczem a Rostowskim – w sprawie OFE. Oczywiście Palikot uważa, że nie powinno się reformować OFE.

Dla Palikota,  Balcerowicz to niezależny autorytet, twórca polskich reform, profesor, który odważnie wyprowadził zrujnowaną polską gospodarkę na prostą. Natomiast Rostowski  to  zakłamany, koniunkturalny polityk, służalczy wobec rządzącej partii, tylko udający profesora.  Palikot zarzuca również Platformie Obywatelskiej, że  nie wprowadziła podatku liniowego.

Postanowiłem przyjrzeć się programowi gospodarczemu  Ruchu Poparcia Palikota. Już na samym początku  programu mamy propozycje, żeby stawki CIT, PIT i VAT były jednolite i wynosiły 18%.

Przypomnę, że  już teraz podstawowa stawka  CIT wynosi 19% , a osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą   mogą, jeżeli jest to dla nich korzystne, skorzystać z podatku liniowego w wysokości 19%. A wiec już teraz są to stawki bardzo zbliżone do proponowanych przez Palikota.  

Problem tkwi  w JEDNOLITEJ stawce VAT i JEDNOLITEJ stawce PIT która obejmie także osoby fizyczne.  

Obecnie funkcjonują  stawki VAT : 5%, 8%, 23% . Stawka 0% VAT jest stosowana co do zasady dla obrotu międzynarodowego. I tak  5 %stawka VAT  dot. miedzy innymi: świeżego chleba, nabiału, niektórych przetworów mięsnych, produktów  zbożowych (mąka, kasza, makaron),  soków itp. Utworzenie jednolitej stawki VAT w wysokości 18% spowoduje znaczne podwyższenie kosztów życia której nie zrekompensuje obniżenie najwyższej stawki VAT do 18%.  

Co się tyczy podatku dochodowego od osób fizycznych to są 2 stawki. Pierwsza wynosząca 18% a druga 32%. W pierwszym przypadku o ile dochód wyniesie 85.528,00 zł podatnik płaci 18% dochodu  minus 556,02 zł.  Od kwoty 85.528,00 zł dochodu wzwyż podatnik  płaci  14.839,02 zł + 32% nadwyżki ponad 85.528,00 zł.

Według danych z 2009 r. podatek od osób fizycznych w wysokości 18% płaciło około 95% podatników.

Podsumowanie: ujednolicenie wszystkich stawek VAT na poziomie 18%  bardzo podniesie  koszty życia codziennego. Obniżenie podatku od osób fizycznych jest korzystne tylko dla osób których dochody przekroczyły 85.528,00 zł ( im więcej, tym większa korzyść ). Pozostałe  95% podatników nic nie zyska na obniżeniu podatku od osób fizycznych, bo już z niego korzystają, a będzie dotkniętych skutkami ujednolicenia stawki VAT na poziomie 18%.

Zamożni antyklerykałowie tylko się roześmieją i powiedzą, że znaleźli właściwego lidera. Ale pozostali?

 

 

Reklama