Sprostowanie do artykułu w Newsweeku dot. Gen. W. Jaruzelskiego 17.12.2010 /Historia bez IPN/

Artykuł był opublikowany 17-12-2010 w serwisie Blog.onet.pl. Obecnie nastąpiła likwidacja tego serwisu blogowego.

…………………

Nie można zgodzić się z twierdzeniem francuskiego publicysty Guya Sormana, że Pinochet był jak Jaruzelski, ponieważ przekazał władzę dobrowolnie.  Najpierw oddał prezydenturę, potem przestał być dowódca armii, ale zachował fotel senatora.

Są zdecydowane różnice pomiędzy Panem gen. Wojciechem Jaruzelskim a gen. Augusto Pinochetem.

W Chile podczas dyktatury Pinocheta zginęło przeszło 3 tys. osób. Uwzględniając różnice w liczbie ludności Polski i Chile należy stwierdzić, że można by było porównywać generała Jaruzelskiego do Pinocheta pod warunkiem, że od 1980 r. do 1990 r. zostałoby zamordowanych, przez wojsko i Służbę Bezpieczeństwa, około  4.450 osób. Tymczasem w Polsce zginęło i umarło łącznie 56 osób.

Gay Sorman nie powiedział, że fotel senatorski Augusto Pinocheta był dożywotni i miał mu gwarantować również dożywotni immunitet.
Gay Sorman zapomniał wspomnieć, że Pinochet zdefraudował dla siebie i swojej rodziny-podczas swoich rządów – miliony dolarów, które umieścił na kontach w zagranicznych bankach.

Tymczasem Pan gen. Wojciech Jaruzelski nie zadbał o dożywotni immunitet ani też nikt nie może powiedzieć, że zdefraudował jakiekolwiek pieniądze.  Gdyby tak było, to ipeenowscy naukowcy i prokuratorzy ujawniliby to z prawdziwą satysfakcją.

(„Sprawiedliwość interesuje nielicznych”, „Newsweek”  51/2010)
Krzysztof Mróź

HISTORIA BEZ  IPN

/artykuły od najnowszych do najstarszych /

Reklama