Rafał Ziemkiewicz kontra Gen. Jaruzelski /Historia bez IPN/

Artykuł był opublikowany 09-02-2010 w serwisie Blog.onet.pl. Obecnie nastąpiła likwidacja tego serwisu blogowego.

***********

W Rzeczpospolitej z 03.02.2010 r. ukazał się felieton znanego prawicowego publicysty Rafała Ziemkiewicza pt. „Nie byłem sam, mówi Jaruzelski” w którym nawiązał  do filmu „Towarzysz generał” wyemitowanego w dniu 1 lutego 2010 r. w programie  TVP 1.
Rafał Ziemkiewicz szczególnie agresywnie odniósł się do słów Pana gen. Wojciecha Jaruzelskiego, protestującego przeciwko  emisji tego filmu:  „ Nie byłem przecież sam…..Wojsko, partia, stronnictwa polityczne oraz lojalni wobec państwa  bezpartyjni obywatele. To  przez ponad  cztery dziesięciolecia  było wiele  milionów. Autorzy  filmu traktują  ich jak bezwolne manekiny, którymi manipulował Jaruzelski”.
Rafała Ziemkiewicza napisał, że poraża cynizm i niegodziwość tych słów, ponieważ co prawda miliony Polaków współtworzyły PRL lub nie walczyły, ale dlatego, że byli od dzieciństwa indoktrynowani, sterroryzowani, nie mieli nadziei na wolność.  Określa Pana gen. Jaruzelskiego byłym dyktatorem dyrygującym całym niewolących Polaków aparatem indoktrynacji i przemocy, którego nie wybrali w demokratycznych wyborach.

Natomiast mnie – podobnie jak i miliony porządnych i uczciwych Polaków – porażają słowa Rafała Ziemkiewicza skierowane przeciwko Panu gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu.
Czy Pan Rafał Ziemkiewicz- wytrawny publicysta – nie zdaje sobie sprawę, że: 

1) W Polsce, po 1989 r., jest dyktatura kościoła katolickiego i trwa nieustanna indoktrynacja obywateli. Kościół katolicki jest wspierany przez państwo wyznaniowe.

2) W okresie PRL, po 1956 r., opozycjonistów ani ich rodzin, na przykład, nie pozbawiano mieszkań. Teraz zwykli ludzie tracą dorobek całego życia, ponieważ utracili pracę lub wykupili ich kamienicznicy, którzy odcinają im prąd, gaz, wodę.
Biografie polskich opozycjonistów – intelektualistów pokazują, że zdecydowana większość z nich  nie traciła możliwości kontynuowania pracy naukowej.  Zwykli opozycjoniści zakładali prywatne firmy.
Generalnie, w okresie PRL utrata pracy nie stanowiła większego problemu, bo było jej pod dostatkiem. Teraz jest inna sytuacja. Ale rozumiem, że Rafał Ziemkiewicz, b. rzecznik prasowy Unii Polityki Realnej, może w inny sposób niż miliony Polaków,  widzieć sposoby niewolenia społeczeństwa polskiego.

3) Funkcjonującą w Polsce formalna wielopartyjność ma niewiele wspólnego ze społeczeństwem obywatelskim i nie odpowiada potrzebom takiego społeczeństwa.  Służy jedynie do mamienia obywateli, że mogą w obecnym systemie wielopartyjnym wpływać na swój los. Jest to system prawie zamknięty na nowe partie i ugrupowania polityczne z powodu niekorzystnej dla mniejszych partii ordynacji wyborczej i sposobu finansowania.  Ten quasi-demokratyczny system polityczny wspierany przez wielkie koncerny medialne – powiązane z grupami politycznymi i biznesowymi – wręcz uniemożliwia prezentowania poglądów antyklerykalnych, antyneoliberalnych i pro-pracowniczych. Te poglądy nie interesują media tzw. głównego nurtu, które wola zajmować się tematami – często miałkimi – podsuwanymi im przez partie prawicy.
Ludzie przestają chodzić na wybory, ponieważ są przekonani, że partie polityczne, które do tej pory rządziły Polską są na tyle zdegenerowane, że i tak nic nie będą robiły dla zwykłego obywatela. Oczywiście o ile ten obywatel nie jest partyjnym kolesiem.

Panie Generale, miliony Polaków są z Panem.

 

HISTORIA BEZ  IPN

/artykuły od najnowszych do najstarszych /

Reklama