1612 rok Prezydenta Lecha Kaczyńskiego /Historia bez IPN/

Artykuł był opublikowany 17-09-2008 w serwisie Blog.onet.pl. Obecnie nastąpiła likwidacja tego serwisu blogowego.

***********

Rok 2008 jest dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego tym, czym był rok 1612 dla polskiego garnizonu w Moskwie i wschodnich koncepcji politycznych Zygmunta III. Totalną klęską. 

Jak pisze Rzeczpospolita z 15 września 2008 w artykule „Czy Sakaaszwili okłamał Zachód”, a trudno ją podejrzewać o jakąkolwiek sympatię do Rosji, Zachód z coraz większą niechęcią przygląda się działaniom Saakaszwilego. W Waszyngtonie zaczyna się podejrzewać, że Saakaszwili „bezczelnie okłamał Zachód”. O tym, że Saakaszwili planował wojskową operację w celu odzyskania Abchazji i Osetii Południowej mówił były gruziński minister obrony Irakli Okruaszwil i współpracownik Saakaszwilego. Obecnie uchodźca polityczny.
W Gruzji narasta sprzeciw wobec Saakaszwilego, protegowanego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na dzień 7 listopada  br. planowane są demonstracje. Jak podaje portal Lewica.pl również gruzińskie organizacje pozarządowe zaapelowały do Unii Europejskiej, aby nie ograniczała krytyki wyłącznie do Rosji, lecz dostrzegała również naruszanie praw człowieka w Abchazji i Osetii Południowej przez Gruzję. Simon Papuaszwili z Centrum Praw Człowieka (HRIDC) podkreślił, iż chce zwrócić uwagę Europy na naruszanie praw człowieka przez rząd gruziński. Oskarżanie jedynie Rosji określił jako nieodpowiedzialne, ponieważ Europa powinna widzieć sytuację bardziej całościowo. Obecny rząd w Tbilisi nazwał mianem „marionetki USA”.
Przyjaciel Prezydenta L.Kaczynskiego to polityczny trup. Chyba, że utrzyma swój reżim na bagnetach amerykańskich oraz przy pomocy wojska i policji.
W artykule „ Konflikt na Kaukazie poróżnił Grupę Wyszehradzka”  (Rzeczpospolita 15.09.2008 r.) stwierdzono, że podczas szczytu w dniach 13-14.09.2008 r. przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier w sprawie konfliktu na Kaukazie zdołali uzgodnić tylko to, że ten konflikt „nie powinien być rozwiązywany siłą” i że trzeba pomóc temu regionowi.

Jeżeli dodać do tego:
a) sytuację na Ukrainie gdzie nastąpił rozpad koalicji, określanej w polskich mediach, jako prozachodnia i ograniczenie kompetencji prezydenta Juszczenki,
b) narastające niezadowolenie ludności rosyjskiej na Łotwie i Estonii, że jest traktowana jako obywatele drugiej kategorii,
to bez przesady można stwierdzić, że Prezydent Lech Kaczyński stracił swoja drużynę przy pomocy, której chciał stworzyć tzw. kordon sanitarny wokół Rosji i, być może, wjechać na Kasztance do Moskwy.
Podobnie jak marzenia Prezydenta L. Kaczyńskiego, nie sprawdziły się prognozy części polskich komentatorów politycznych, twierdzących, że gospodarka Rosji poważnie ucierpiała z powodu interwencji w Gruzji.  Twierdzono, że w sierpniu 2008 r., podczas konfliktu z Gruzją, uciekło z Rosji od 22 do 25 mld USD.   Jeżeli nawet tak było to, podaję za artykułem „Rosja słono płaci za konflikt gruziński?” (Gazeta Finansowa /12.09.2008 r./ONET.pl Biznes), odpłynął w znacznej mierze kapitał spekulacyjny w tym w pierwszej kolejności przeznaczony do spekulacji walutowych, na którym władzom politycznym i gospodarczym Rosji zbytnio nie zależy.
Kierując się tym samym sposobem rozumowania i argumentacji można stwierdzić, że z powodu zaangażowania Prezydenta L. Kaczyńskiego w Gruzji oszczędności Polaków w funduszach inwestycyjnych i emerytalnych zmalały, od lipca 2007 r. do chwili obecnej, o 50 mld złotych(dane z Rzeczpospolitej z 17.09.2008 r.).
Również problemy giełdy rosyjskiej są związane z poważnym światowym kryzysem finansowym a nie z interwencja w Gruzji. Zresztą nie dotknęło to zbyt wielu Rosjan, nawet tych z klasy średniej.
Nie oznacza, że gospodarka rosyjska nie przeżywa problemów związanych, m. innymi, z:
1) przegrzaniem gospodarki,
2) odkładaniem koniecznych cyklicznych zmian w polityce fiskalnej,
3) nierozwiązanymi problemami w zakresie stabilizacji rubla na światowych rynkach,
4) rozwierającymi się nożycami pomiędzy inflacją a przyrostem produktu krajowego brutto.

Rosja powinna w miarę szybko rozwiązać te problemy  po to, żeby była w pełni wartościowym partnerem Unii Europejskiej. Chcę wyraźnie podkreślić, że opowiadam się za ściślejszą współpraca UE z Rosja. Taka współpraca jest obopólnie korzystna.
Oczywiście Stanom Zjednoczonym i jego akolitom w Europie  przeszkadza partnerstwo i współpraca UE z Rosja. Wolą Europę zatomizowaną i uzależnioną od źródeł energii znajdujących się w rekach koncernów amerykańskich. 

 

 

HISTORIA BEZ  IPN

/artykuły od najnowszych do najstarszych /

Reklama